Etno zbirka književnika Ante Žužula Marinovića, Grubine
Poput dr. Anđelka Mrkonjića i književnik Ante Žužul Marinović godinama je prikupljao stare predmete, kućne alatke i pomagala te danas u privatnoj zbirci posjeduje veliki i vrijedan prilog proučavanju etnografske baštine Imotske krajine.
Etno zbirka prof. Anđelka Mrkonjića, Slivno
Etno zbirka Franjevačkog samostana Imotski
Počeci muzejske zbirke u franjevačkom samostanu u Imotskom datiraju iz prijelaza iz 19. u 20. stoljeće. Prvim začetkom ove zbirke može se smatrati događaj kada je u samostanu pohranjen skulptirani kameni ulomak ukrasa iz starokršćanske crkve u Dikovači krajem 19. stoljeća, kada je tu crkvu istraživao fra Ivan Tonković.
Samostanska zbirka Imotski
Etno zbirka Osnovne škole S.S. Kranjčevića u Lovreću
Zavičajni muzej Imotski
U prelijepoj zgradi na samom istočnom ulazu u grad, građenoj još za vrijeme Austro-Ugarske monarhije, sredstvima Ministarstva kulture, ali i angažiranošću Grada Imotskog, uređeni su prostori koji se posljednjih godina pune eksponatima i koji zorno svjedoče o bogatom baštinskom naslijeđu s Imotskih prostora. Muzej ima tri odjeljenja: arheološki, etnološki i poseban dio koji svjedoči o životu u gradu Imotskom, te životu u našim ruralnim sredinama.
Voditeljica muzeja je prof. Snježana Tonković.